El Feneri Projesi Sessizliğe Işık Olacak

El Feneri Projesi Sessizliğe Işık Olacak

EL FENERİ PROJESİ İLE 0-5 YAŞ ARASI İŞİTME ENGELLİ ÇOCUKLARA İŞARET DİLİ ÖĞRETİLECEK

2018 yılında TRT Çocuk’ta, yapımcılığını Filmix Yapım’ın üstlendiği 'El Feneri' isimli sosyal sorumluluk anlamında çok önemli bir proje başlayacak. Çok önemli olmasının sebebi, Türkiye ve dünyada ilk kez 0-5 yaş arası işitme engelli çocuklara çizgi film ile işaret dili öğreten bir proje olmasından kaynaklanıyor.

Bugüne kadar işitme engelli çocuklar için projeler oluşturuldu ancak o projelerin tamamı çocukların işaret dilini bildiği farz edilerek oluşturulmuştu. Bu proje ise tamamen işaret dili bilmeyen işitme engellileri, onların ebeveynlerini ve işaret dili öğrenerek çevresindeki işitme engelliler ile iletişim kurmak isteyen kişileri hedef kitle olarak seçiyor.

Projenin detayları TRT Çocuk Altıncı Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı’nda projenin danışmanlarından Hasan DİKYUVA tarafından sunuldu. Projenin baş danışmanı ise Beyza SÜMER.

Beyza SÜMER, 'Türk İşaret Dili’nin sağır okullarında birinci, ikinci ve üçüncü sınıfların eğitim müfredatlarında yer aldığını, Türk İşaret Dili’ni öğretecek bir eğitmen kadrosunun olmadığını ve sağır çocuklara işaret dilini öğretecek eğitim materyallerinin olmadığını' söyleyerek bu alandaki yetersizlikleri dile getiriyor. Ayrıca Beyza SÜMER, Türk İşaret Dili eğitimi eksikliğinin, okul derslerinde; özellikle okuma-yazma alanında başarısızlığa, sosyal hayatta uyum zorluğuna ve psikolojik bozukluğa yol açabileceği konusuna dikkat çekiyor.

El Feneri projesinin yapımcısı Fatma Begüm AKKÖKLER, projenin tüm katmanlarında büyük titizlikle çalıştıklarını, sadece çizgi film yapmadıklarını; tamamen işaret dilini öğretmeye yönelik bir proje yaptıklarını, bu yüzden de çocukların dikkatini dağıtmadan bilgiyi eğlendirici bir biçimde izleyiciye ulaştırmayı amaçladıklarını söylüyor.

İlk basamakta 30 bölümde 150 kelime öğretmeyi amaçlayan El Feneri projesi daha sonra geliştirilerek 300 kelimeye ulaşmayı amaçlıyor. TRT Çocuk’ta yayınlanmaya başlayacak El Feneri programı 2018’de ekranlarda olacak. 

Benzer Gönderiler:

Tel : +90-212-296 4272
info@gbsa.com.tr